Результати нового дослідження, що тривало рік, показали, що медична марихуана сприяє покращенню симптомів хронічного болю та психічного здоров’я, водночас зменшуючи потребу у рецептурних ліках. Найчастіші побічні ефекти включали сухість у роті та сонливість, а деякі позитивні ефекти слабшали до кінця 12-місячного дослідження.
Опублікований у Journal of Pain and Palliative Care Pharmacotherapy, звіт аналізував вплив медичної марихуани на 96 пацієнтів із хронічним болем, депресією, тривожністю та проблемами зі сном протягом року. Оцінки проводились на 3, 6 та 12 місяцях.
Ми виявили, що медична марихуана зменшила біль у перші 6 місяців та сприяла покращенню психічного здоров’я протягом усього року.
Зазначили автори з Університету Мельбурна. Пацієнти не лише повідомили про менше відчуття болю, а й про зменшення його впливу на щоденне життя, а також знизили використання знеболювальних ліків.
Згідно з дослідженням, використання медичної марихуани має чіткий позитивний вплив на біль, психічне здоров’я та проблеми зі сном. Проте до кінця 12 місяців деякі позитивні ефекти дещо зменшились.
Наші результати є обнадійливими щодо короткострокового лікування болю та симптомів психічного здоров’я, але довготривалі ефекти, особливо щодо болю, залишаються невизначеними.
На 12-му місяці більшість пацієнтів (91%) відзначили поліпшення болю, а три чверті заявили, що стан “значно покращився” або “дуже значно покращився”. Зменшення використання традиційних знеболювальних ліків спостерігалося найбільше на середньому етапі дослідження, з тенденцією до зниження ефекту в другій половині року. Понад половина пацієнтів (55%) зменшили використання рецептурних знеболювальних, тоді як майже половина (45%) знизили дозу безрецептурних препаратів.
Значні покращення спостерігалися у багатьох аспектах впливу симптомів на щоденне життя, що свідчить про покращення якості життя пацієнтів.
Дослідники припускають, що медична марихуана може ставати менш ефективною для деяких пацієнтів через тривале використання. Наприклад, хронічне споживання THC може спричинити десенсибілізацію і зниження активності рецепторів CB1, що з часом може послабити терапевтичний ефект канабісу.
Покращення психічних симптомів виявилося стійкішим, хоча спостерігалося плато після перших трьох місяців. Учасники дослідження переважно зазначали, що медична марихуана зменшує прояви депресії, тривоги та проблем зі сном.
Пацієнти також знизили використання ліків для депресії та тривоги. Найбільші покращення відзначалися в перші 6 місяців.
Серед побічних ефектів найпоширенішими були сухість у роті та сонливість. Більшість пацієнтів (75%) відчули легкі побічні ефекти, 39,6% – середні, а 9,4% – важкі.
Автори закликають до подальших довгострокових досліджень, щоб краще зрозуміти тривалі ефекти медичної марихуани на біль та психічне здоров’я.
У більшості країн, де медична марихуана легалізована, біль є головною умовою для призначення, що підтверджується повідомленнями пацієнтів і лікарів про її ефективність.
Недавній огляд досліджень на тему марихуани та хронічного болю показав, що канабіноїди можуть забезпечити значне полегшення з мінімальними побічними ефектами.