Канабіс — це наркотик рослинного походження, який отримують із конопляної рослини (Cannabis sativa). Хоча його довго використовували як незаконний рекреаційний наркотик, зараз його досліджують щодо лікувальних властивостей. У 2016 році понад 190 мільйонів людей вживали канабіс.
Однак, зі зростанням доказів його зв’язку з проблемами психічного здоров’я зростає занепокоєння щодо його використання.
Було проведено ряд досліджень, як епідеміологічних, так і неврологічних. Багато з них показали постійне зростання рівня психозу серед людей, які вживають канабіс.
Ці дослідження використовували як дизайн випадок-контроль, так і поперечні дослідження, охоплюючи великі популяції, а також групи з високим ризиком. Висновки цих досліджень, які всі були спостережними, все одно свідчать про причинно-наслідковий зв’язок між вживанням канабісу та виникненням психозу з підвищеною частотою.
Що таке психоз?
Психоз — це термін, що використовується для опису важкого психічного розладу, при якому пацієнт відчуває марення, галюцинації та інші порушення когніції та поведінки, що заважають нормальному щоденному функціонуванню.
Докази
Усі дослідження показують існування зв’язку між вживанням канабісу та ризиком психозу. Імовірність появи психотичних симптомів збільшується в діапазоні від 1,77 до 10,9 при вживанні канабісу.
Крім того, кілька досліджень показали, що ризик збільшується зі збільшенням споживання канабісу — вказуючи на дозозалежний зв’язок з відносним ризиком 6,0, 1,77 і 6,8 у групах з найвищим споживанням, залежно від дослідження.
Хоча в різних дослідженнях використовувалися різні результати, такі як клінічний діагноз психозу, діагностична класифікація за даними самооцінки та оцінка симптомів, асоціація залишається послідовною.
Багато новіших досліджень також враховують численні фактори, які можуть ускладнювати асоціацію, такі як стать, вік, наявність психозу або психічного розладу до вживання канабісу, соціально-економічні фактори, фактори, пов’язані з сім’єю, включаючи розлучення батьків або жорстоке поводження, і дитячі травми. Таким чином, спостережуваний зв’язок не можна пояснити лише цими факторами.
Потенційним джерелом плутанини між причиною та наслідком у таких дослідженнях може бути, якщо так званий ефект насправді є причиною — у цьому випадку вживання канабісу є результатом попереднього психозу, можливо, для полегшення симптомів.
Це було враховано, як зазначено вище, за рахунок спеціального пошуку психотичних симптомів, які виникли до вживання цього наркотику.
Крім того, нещодавнє дослідження використовувало передове моделювання, щоб зробити висновок, що психотичні симптоми насправді були пов’язані з подальшим зниженням рівня вживання канабісу. Проте вживання канабісу було пов’язане з вищими показниками психозу.
Знову ж таки, висновки вказують на зв’язок між виникненням психотичних симптомів у людей, які вже перебувають у групі ризику через, наприклад, історію психозу, наявні психотичні симптоми або сімейну історію психозу, та вживанням канабісу.
Біологічне пояснення
Канабіс діє на мозок, головним чином через специфічні молекули, які зв’язують цей наркотик, звані канабіноїдними рецепторами.
Форма канабісу, яка взаємодіє з цими рецепторами, називається Δ9-тетрагідроканабінол (скорочено ТГК). Існує три типи рецепторів, і канабіс діє на них, щоб викликати серію нервових імпульсів, які можуть викликати різноманітні зміни в активності мозку.
Канабіс впливає на поведінку та когніцію, включаючи міркування, пам’ять, судження, прийняття рішень і мислення.
Ці ефекти включають тимчасові позитивні та негативні психотичні симптоми. Довгострокове вживання, однак, може призвести до більш стійких пошкоджень у моделі секреції нейромедіаторів, що може служити хронічним фактором ризику розвитку психозу.
Ефекти канабісу на мозок можуть опосередковуватися через збільшення синтезу та вивільнення дофаміну, а також інгібування зворотного захоплення дофаміну. Підвищений ризик за наявності мутантного COMT посилює цей зв’язок.
Однак залишається фактом, що більшість людей, які вживають канабіс, не розвивають психоз.
Подібним чином, більшість людей із психозом не є користувачами канабісу. Насправді деякі вчені вважають, що лише близько однієї десятої психозів пов’язані з вживанням цього наркотику. Таким чином, уникнення вживання канабісу не гарантує запобігання психозу.
З іншого боку, експерти все ж вважають, що у меншості користувачів канабісу, які 1) молоді та 2) вразливі через свою схильність до психічних захворювань, канабіс підвищує ризик розвитку психозу. Його слід рішуче відмовляти всіма можливими засобами.
Рецензувала Дженніфер Логан, доктор медичних наук, магістр громадського здоров’я